Site Loader

Badania naukowe sklasyfikowały pod znakiem zapytania szczególną żywotność standardowych towarów wspomagających leczenie. Jednak z pewnością istnieje kilka wyjątków od reguły, a właśnie o najbardziej spektakularne jest ocet jabłkowy ze strony www.bee.pl.

Co to jest ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy może być produktem szczególnej naturalnej fermentacji octowej dotyczącej jabłek, w której biorą udział bakterie z rodziny Acetobacter. Warunkiem koniecznym do rozpoczęcia procesu fermentacji jest zawsze dostarczenie pożywki dla drożdży i bakterii w postaci rozdrobnionych owoców. Można je zalać razem z wodą i pozostawić na kilka do kilkunastu miesięcy w zbiornikach wraz ze stałym dostępem tlenu. Pierwszym krokiem do produkcji octu może być krótka fermentacja alkoholowa drożdży, które zamieniają węglowodany w alkohol. Alkohol następnie fermentuje do kwasu octowego z bakterii fermentacji octowej. W związku z tym, że jest to produkt, który jest on w stanie sprostać ich oczekiwaniom. To naprawdę charakteryzuje się szczególnym kwaśny smak, a także zapach płatków owsianych.

Jakie są walory lecznicze octu jabłkowego?

Lecznicze wyniki octu są już znane od dziesięcioleci. Jedno z pierwszych źródeł, jakimi dysponujemy, opisuje konkretne przepisy Hipokratesa, który zalecał stosowanie octu i miodu na schorzenia skóry, kaszel i ataki. Później przepisy te zostały rozwinięte, a także odkryto inne zastosowania. I w ten sposób ocet jabłkowy jest stosowany:

  • jako składnik diety odchudzającej,
  • naturalny środek na cukrzycę,
  • preparat na nadciśnienie.

Jakie są właściwości octu jabłkowego?

Fakt, że poszczególne zastosowania znalazły się już w starożytnych źródłach można wytłumaczyć szczególnie bogatym składem octu. Może on być źródłem kwasów organicznych i naturalnych (m.in. octowego, jabłkowego, kofeinowego, a także chlorogenowego), enzymów trawiennych, pektyn, aminokwasów, bioflawonoidów, kultur bakterii i drożdży. Ponadto, zawiera witaminy A, E, K, B1, B2 i również B12, oraz potas, wapń, magnez, chlor, sól, siarkę, selen, fluor i krzem.

Na jakie składniki octu jabłkowego należy zwrócić uwagę?


Kwas octowy może być głównym składnikiem octu jabłkowego o właściwościach antybakteryjnych, a także antyseptycznych. Może pomóc obniżyć poziom glukozy we krwi, obniżyć ciśnienie krwi oraz stopień “złego” cholesterolu. Dodatkowo uważa się, że przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej. Pektyny będąc błonnikiem rozpuszczalnym, ograniczają wchłanianie cholesterolu do krwiobiegu. Ponadto, regulują ciśnienie krwi i pomagają oczyszczać organizm z ciężkich metali.

 

Post Author: Olek